Who We Coach

Current and past coached athletes have competed and achieved (or are working towards) a variety of events including:

Triathlon

IM Vittora Gatiz (2021)

70.3 Dubai (2021)

70.3 Cascais

70.3 Duisburg

70.3 Cascais

70.3 Sardegna

70.3 Greece

Cotswold Classic

Swanage Middle Distance

ETU Championship GB squad – Aquabike

ITU World Championship GB squad – Aquabike

ETU Standard Distance Championships

ITU Standard Distance Championships

ETU Sprint distance Champs

ITU Long Distance Championships

Youth Super Series (British Elite Youth Champion & Super Series Winner)

IM Wales

IM UK

IM Vichy

IM France

IM Australia

IM South Africa

The Outlaw

The Outlaw Half

70.3 Stafford

70.3 Switzerland

70.3 Mallorca

70.3 Weymouth

70.3 Vichy

70.3 Aix en Provence

Ocean Lava Lanzarote

Cardiff Triathlon

Arundel Triathlon

Bude Triathlon

Bristol Triathlon

Falmouth Triathlon

Croyde Triathlon

Plymouth Triathlon

Dambuster Triathlon

The Vitruvian – qualified for GB AG

Deva Triathlon – qualified for GB AG

Blenheim Triathlon

Immortal Sprint Triathlon – 10th in AG

Leed Triathlon

Liverpool Triathlon

National Standard Distance Championship

Balearic Olympic Championship (draft legal)

Cross Triathlon

Xterra Portugal

ETU Multisport Championship GB squad

ITU Multisport World Championship GB squad

Xterra World Championships

Xterra Malta

Xterra Switzerland

Xterra Belgium

Xterra Cyprus – 2 athletes podium and qualify for World Champs

Xterra Spain 4 athletes – female athlete podiums and qualification for World Champs

Xterra France

Xterra Denmark

Xterra UK

Swim/Run – Otillo

Otillo Scilly – 8th mixed team

Hokey Cokey (Long Course) – 1st mixed team

Hokey Cokey (Long Course solo)- 1st female

Hokey Cokey (Short Course) – 1st female

Mad Hatter Biathlon – 1st female

St Ives Biathlon

Road Running

Exeter Half Marathon

Nice Marathon

Manchester Marathon

Half Half Marathon

Plymouth Half Marathon

Couch to 5km, Couch to 10km

Trail Running

Trilhos dos Arbutres (2021)

Ultra Trail Douro Paiva (2021)

Round the Rock – 1st female athlete

Endurance Life Exmoor

Endurance Life South Devon

Hope 24

Cycling

Tour de Yorkshire

Ride London – sub 5hr finisher

Paris – Roubaix (sportive) – sub 7 hr finisher

Liege – Bastonne – Liege (sportive)

Etape de Tour – sub 10hr finisher

Amateur Milan San Remo – sub 10 hr finisher

Regional MTB series

Regional Road / Criterium series

Regional Cyclo-Cross series & National Cyclo-Cross Championships

RN Time Trial Championships

Inter Service Time Trial Championships

Open Water Swim 

Big Cornwall Swim 2016 – 1st female

Breakwater Swim – 1st female and 3 x male athletes PB

Inn to Inn Swim – 1st female

Dart 10km – 1st female

Contact Us To Discuss What Our Coaching Could Do For You